fbpx
Bezpieczny kredyt 2% - Program Pierwsze Mieszkanie

Bezpieczny Kredyt 2% – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!

W dniu 1 lipca 2023 roku zacznie obowiązywać program Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodzi Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe. Pierwszy z nich to system dopłat do kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup pierwszego mieszkania lub budowę domu. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Na czym polega Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% to jedna z propozycji wsparcia w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Zakłada on możliwość ubiegania się o dopłatę do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę pierwszego mieszkania/domu. Warte uwagi są zwłaszcza preferencyjne warunki kredytowania. Wysokość oprocentowania nie może być wyższa niż w przypadku kredytów bez dopłat. Kwota dopłaty to różnica między stałą stopą procentową a oprocentowaniem kredytu, zgodnie ze stopą 2%. Wysokość stopy będzie ustalana w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie procentowej w bankach. Raty będzie pomniejszała dopłata wyliczana w następujący sposób:

Dopłata = (wskaźnik BGK – 2%) / 12

Wskaźnik BGK to średnie oprocentowanie na rynku pomnożone przez 90%.

Przykład:
Załóżmy dla uproszczenia, że średnia stawka na rynku to 8% i bank zaoferuje klientowi oprocentowanie wynoszące również 7,9%. W takim przypadku BGK opublikuje wskaźnik = 7,2% (90%*8%)
Dopłata (w skali roku) = (wskaźnik – 2%) = 5,2%. Wprawdzie klient będzie miał oprocentowanie 7,9%, ale będzie płacił ratę na takim poziomie, jakby jego oprocentowanie wynosiło 7,9% – 5,2% = 2,7%.

Kto może skorzystać z programu?

  • Beneficjentem programu Bezpieczny Kredyt 2% może zostać:
    małżeństwo, singiel oraz para w związku nieformalnym (pod warunkiem, że mają przynajmniej jedno wspólne dziecko). Wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 45 lat. W przypadku dwóch kredytobiorców warunek ten musi spełniać przynajmniej jeden z nich;
  • osoba, która w ostatnich 36 miesiącach nie posiadała kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lub budowę mieszkania/domu bądź nie ma spółdzielczego prawa do lokalu;
  • osoba, która nigdy wcześniej nie posiadała mieszkania ani domu.

Wysokość kredytu i jego przeznaczenie

Wkład własny może wynieść nie więcej niż 200 000 zł i maksymalnie 20%. Jeśli jednak wkładem własnym jest wyłącznie działka, to suma jej wartości i kwoty kredytu może wynieść do 1 mln zł.

Maksymalna kwota kredytu to:

  • 500 000 zł;
  • 600 000 zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo wspólnie z małżonkiem lub gdy w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzi co najmniej jedno dziecko.

Spłata przez pierwsze 10 lat odbywa się w ratach malejących. Po tym okresie wysokość rat jest równa, chyba że kredytobiorca zdecyduje inaczej.

Kredyt można otrzymać na mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego bądź na zakup lub budowę domu, jego wykończenie. Program dopłat obejmuje także zakup działki budowlanej.

Jakie mieszkanie można kupić za kredyt na 2%

W programie nie przewidziano żadnego limitu powierzchni ani dopuszczalnej ceny za m2. Kredytobiorca może więc wydać środki na dowolne mieszkanie lub dom, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Bezpieczny Kredyt 2% – kalkulacje

Na poniższych przykładach zaprezentowano symulację wartości pierwszej raty Bezpiecznego Kredytu 2% oraz oszacowano wysokość rat po upływie 10 lat kredytowania:

Przykład 1: Małżeństwo z dzieckiem wnioskujące o 600 tyś zł kredytu na okres 30 lat.

Pierwsza rata wyniesie:
3317 zł

Założenia do pierwszej symulacji kredytu Bezpieczny Kredyt 2%

Przykład 2: Kredytobiorca wnioskujący o 400 tyś zł na okres 30 lat

Pierwsza rata wyniesie:
2211 zł

Założenia do drugiej symulacji kredytu Bezpieczny Kredyt 2%

Przykład 3: Kredytobiorca wnioskujący o 300 tyś zł na okres 20 lat.

Pierwsza rata wyniesie:
2075 zł

Nie zwlekaj z decyzją! Pewne środki tylko do końca 2023 roku!

Już teraz umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do programu BEZPIECZNY KREDYT 2%! Skorzystaj z zagwarantowanej puli finansowania i spełnij marzenia o własnym M!

Podobało się? Udostępnij artykuł:
Polecamy również:
Rodzinny kredyt mieszkaniowy
Mieszkanie bez wkładu własnego – czy Rodzinny kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie tylko dla rodzin?
Brak wkładu własnego uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kładąc kres marzeniom o czterech kątach. Rozwiązaniem tego problemu ...
Czytaj dalej »
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
Wraz ze wzrostem poziomu inflacji pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że za każde 100 zł jesteśmy w ...
Czytaj dalej »
Mieszkanie bez wkładu własnego
Mieszkanie bez wkładu własnego w pigułce
Chcesz kupić nieruchomość, ale nie masz wymaganego wkładu własnego? Jeśli do tej pory przed zakupem wymarzonego mieszkania blokował ...
Czytaj dalej »
Zadzwoń
+48 575 984 088
Zadzwoń