fbpx
Czy można samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową?

Czy można samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową?

Osoby, którym zależy na tym, aby wziąć kredyt gotówkowy przeznaczony na realizację swoich marzeń lub potrzeb z pewnością zastanawiają się, czy w ogóle mają szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji banku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że bez problemu można oszacować swoją zdolność kredytową samodzielnie, używając do tego celu odpowiedniego kalkulatora.

Zdolność kredytowa – czym jest?

Zdolność kredytowa to nic innego aniżeli możliwość spłaty zaciągniętego kredytu (wraz z odsetkami) w terminach dokładnie określonych w umowie. Nie bez powodu więc jest to jeden z najważniejszych parametrów, jakie związane są z kredytem. Do sprawdzenia zdolności kredytowej zobligowane są wszystkie banki – wynika to z przepisów prawa bankowego. Brak analizy uniemożliwi przyznanie kredytu i skutkować będzie odmową jego udzielenia. W jaki jednak sposób banki sprawdzają zdolność kredytową?

Otóż podstawowym źródłem informacji na temat wiarygodności kredytowej danej osoby są dokumenty załączone do wniosku oraz informacje podane przez kredytobiorcę. To jednak nie wszystko – banki sprawdzają także wnioskodawcę w bazie BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz biurach informacji gospodarczej. Chcąc zrozumieć, w jaki sposób obliczana jest zdolność kredytowa, warto skorzystać z gotowych narzędzi, które po wprowadzeniu podstawowych danych, pozwolą dowiedzieć się, na jaką kwotę kredytu może liczyć dana osoba – mowa tutaj oczywiście o kalkulatorach zdolności kredytowej.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Osoby, które ubiegają się o kredyt, muszą mieć świadomość, że zdolność kredytowa może prezentować się nieco inaczej z perspektywy różnych instytucji finansowych – nie zawsze bowiem te same kwestie będą odgrywały tak samo ważną rolę. Cel jest jednak zawsze ten sam i jest nim oszacowanie obecnych i przyszłych możliwości finansowych, a następnie dobranie takiej wysokości zobowiązania, które będzie możliwe do spłaty.

Wyróżnia się kilka najważniejszych czynników, które mają wpływ na wysokość zdolności kredytowej. Mowa tutaj przede wszystkim o:

 • dochodach netto,
 • sumie kosztów utrzymania,
 • innych zobowiązaniach finansowych,
 • doświadczeniu zawodowym i wykształceniu,
 • sytuacji rodzinnej,
 • dotychczasowej historii kredytowej.

Jak samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową?

Samodzielne obliczanie zdolności kredytowej jest stosunkowo proste, jeśli skorzysta się z odpowiedniego narzędzia. Chcąc oszacować tę wartość, wcale nie trzeba udawać się do banku. Używając kalkulatora zdolności kredytowej i podając kilka podstawowych informacji, można poznać przybliżoną zdolność kredytową. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na zróżnicowanie całego procesu, nie musi ona odpowiadać wartości, którą oszacował bank.

Jakie dane mogą przydać się do symulacji zdolności kredytowej? Otóż korzystając z takiego narzędzia, można zostać poproszonym o wskazanie:

 • statusu mieszkaniowego,
 • limitu na karcie kredytowej,
 • rat innych kredytów,
 • liczby osób w gospodarstwie domowym,
 • miesięcznego dochodu netto na gospodarstwo domowe.

Sposób działania takiego kalkulatora jest niezwykle prosty. Po wpisaniu w wyznaczone miejsca wymaganych informacji narzędzie zajmie się wyliczeniem zdolności kredytowej. Kiedy skończy, wyświetli maksymalną kwotę kredytu, jaką dana osoba może uzyskać.
Choć kalkulator zdolności kredytowej nie zastąpi konsultacji z pośrednikiem, który dokładnie przeanalizuje większą ilość danych, to jednak jest doskonałym, bo bezpłatnym i szybkim narzędziem, które przyda się na etapie zastanawiania się nad zaciągnięciem kredytu.

Podobało się? Udostępnij artykuł:
Polecamy również:
Rodzinny kredyt mieszkaniowy
Mieszkanie bez wkładu własnego – czy Rodzinny kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie tylko dla rodzin?
Brak wkładu własnego uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kładąc kres marzeniom o czterech kątach. Rozwiązaniem tego problemu ...
Czytaj dalej »
Bezpieczny kredyt 2% - Program Pierwsze Mieszkanie
Bezpieczny Kredyt 2% – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!
W dniu 1 lipca 2023 roku zacznie obowiązywać program Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodzi Bezpieczny Kredyt 2% ...
Czytaj dalej »
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
Wraz ze wzrostem poziomu inflacji pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że za każde 100 zł jesteśmy w ...
Czytaj dalej »
Zadzwoń
+48 575 984 088
Zadzwoń