fbpx
Czym jest i jak dokładnie działa kredyt hipoteczny?

Czym jest i jak dokładnie działa kredyt hipoteczny?

Wszyscy słyszeliśmy pojęcie kredytu hipotecznego, ale czy na pewno wiemy czym on dokładnie jest?

Co oznacza, że bank zabezpiecza się na nieruchomości?

Kredyt to instrument finansowy, w którym bank zawiera z Wami kontrakt i pożycza określoną kwotę na konkretny cel i określony czas. W tym przypadku konkretnym celem jest zakup, budowa, remont czy też wykończenie nieruchomości. Czas w przypadku kredytów hipotecznych czyli kredytów długoterminowych może się kształtować od 12 do 420 miesięcy.

A czym w takim razie jest hipoteka ☺? Czy to bank jest właścicielem nieruchomości jak zwykle myślą osoby, które po raz pierwszy mają styczność z kredytem hipotecznym?

Czym jest hipoteka?

Zacznijmy od początku …

Nieruchomość, którą chcemy nabyć musi mieć swoją księgę wieczystą, albo przynajmniej nie powinno być przeciwwskazań do jej założenia. Księga wieczysta to dokument informujący nas o stanie prawnym nieruchomości. W przeciwnym wypadku bank nie ma jak zabezpieczyć swoich wierzytelności. Każda księga wieczysta ma 5 działów.

Księga wieczysta

Dział I-O czyli oznaczenie nieruchomości. Znajdziemy tu głównie informacje na temat szczegółowej lokalizacji nieruchomości oraz jej powierzchni.
Dział I-SP – spis praw związanych z własnością. Dział ten informuje o prawach związanych z nieruchomością. Na przykład ujawnia się tu udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej czyli w gruncie bądź częściach budynku.
Dział II – własność, jak sama nazwa wskazuje w tym dziale znajdziemy informację kto jest właścicielem nieruchomości.
Dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia. Znajdziemy tu informacje z działu I-SP oraz
Dział IV – to jest właśnie hipoteka czyli ograniczone prawo rzeczowe. I tu mamy odpowiedź na pytanie czy bank jest właścicielem nieruchomości. Nie …Ty jesteś właścicielem ale masz do niej ograniczone prawo co w praktyce sprowadza się do tego że jak sprzedajesz nieruchomość chcesz coś zmienić w KW to musisz mieć zgodę banku.

Refinansowanie kredytu hipotecznego

I pamiętaj – nie wiążesz się z bankiem na 30 lat, a jak pojawia się korzystniejsze oferty na rynku to zawsze możesz refinansować tańszym kredytem.

Pomożemy uzyskać atrakcyjną ofertę na kredy hipotecznykliknij – sprawdź co możemy ci zaoferować.

Podobało się? Udostępnij artykuł:
Polecamy również:
Rodzinny kredyt mieszkaniowy
Mieszkanie bez wkładu własnego – czy Rodzinny kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie tylko dla rodzin?
Brak wkładu własnego uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kładąc kres marzeniom o czterech kątach. Rozwiązaniem tego problemu ...
Czytaj dalej »
Bezpieczny kredyt 2% - Program Pierwsze Mieszkanie
Bezpieczny Kredyt 2% – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!
W dniu 1 lipca 2023 roku zacznie obowiązywać program Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodzi Bezpieczny Kredyt 2% ...
Czytaj dalej »
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
Wraz ze wzrostem poziomu inflacji pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że za każde 100 zł jesteśmy w ...
Czytaj dalej »
Zadzwoń
+48 575 984 088
Zadzwoń