fbpx
Jak zbudować zdolność kredytową firmy?

Jak zbudować zdolność kredytową firmy?

Zdolnością kredytową określa się możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami we wskazanym terminie. To od niej zależy czy bank zdecyduje się na udzielenie kredytu oraz jaka będzie jego wysokość. Na zdolność kredytową składa się kilka istotnych czynników. W przypadku przedsiębiorstw, które rozpoczęły swoją działalność nie dawno i działają na rynku przez krótki czas uzyskanie kredytu jest najczęściej bardzo problematyczne. Niskie dochody oraz brak jakiejkolwiek historii kredytowej wpływają na to, że bardzo trudno nowym działalnościom uzyskać dodatkowe środki w banku. Istnieje jednak kilka sposobów na to, skutecznie zbudować zdolność kredytową swojej firmy.

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Ocena zdolności kredytowej, czyli możliwości spłaty pożyczki we wskazanym terminie to najważniejsza część rozpatrywania przez analityków bankowych wniosków kredytowych. Dokładne kryteria, jakie brane są pod uwagę mogą różnić się w zależności od danej placówki, ale w większości przypadków opierają się ona na tych samych wskaźnikach.

Pierwszym z nich jest wysokość oraz źródło otrzymywanych dochodów. Brane pod uwagę są przychody oraz rozchody w każdym miesiącu prowadzenia działalności. Ma to na celu określić ogólną kondycję finansową firmy. Duże znaczenie ma również branża, w której działa oraz to, jak długo funkcjonuje na rynku. Weryfikowane są także ogólne wydatki związane z funkcjonowaniem firmy, takie jako opłaty za czynsz, rachunki za media itd. Sprawdzana jest także wiarygodność kredytowa właściciela przedsiębiorstwa. Oprócz mierzalnych wskaźników pod uwagę brane są także aspekty takie, jak ogólna opinia na rynku, otoczenie biznesu, czy jakość dostawców i odbiorców. Wszystko to ma wpływ na zdolność kredytową i ostateczną decyzję banku.

Jak podnieść zdolność kredytową firmy?

Pierwsze działania właściciel przedsiębiorstwa powinien zacząć od siebie. Ogromne znaczenie ma to, aby uporządkować dane dostępne w BIK. Warto w tym celu sprawdzić dostępny raport, w którym znaleźć można wszystkie informacje dotyczące wcześniejszych zobowiązań i tego, czy zostały spłacone w terminie. Może zdarzyć się, że pomimo wywiązania się z umowy kredytowej nadal widnieje on w bazie BIK jako aktywny. W takiej sytuacji należy zgłosić się do konkretnego banku z pismem o zaktualizowanie danych w bazie.

W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność nigdy nie brała kredytów ani pożyczek raport ten będzie pusty. Nie jest to też do końca korzystna sytuacja, gdyż brak historii kredytowej obniża zdolność. Brak scoringu, czyli możliwości oceny tego, czy dana osoba rzetelnie wywiązuje się z obowiązku spłaty kredytu w terminie uniemożliwia analitykom wyciągnięcie wniosków. Dobrym rozwiązaniem jest zakup jakiegoś produktu na raty. Może to być niedrogie urządzenie, ponieważ największe znaczenie ma to, czy raty będą płacone w terminie. Pozwoli to zbudować scoring i zwiększy nieco wiarygodność kredytową.

Kolejnym krokiem, który może wpłynąć pozytywnie na zdolność kredytową jest zrobienie porządków w finansach osobistych i firmowych. Należy zweryfikować ilość posiadanych kart kredytowych oraz dostępne na nich limity. Jeśli są one zdecydowanie wyższe niż potrzeba należy je zmniejszyć. Podobnie trzeba postąpić z limitami odnawialnymi na kontach, ponieważ jest to traktowane przez bank jako potencjalne zobowiązanie. Ogromne znaczenie ma również terminowe opłaty różnego rodzaju składek do ZUS, US itd. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zaległości to zostaną one wpisane do raportu BIG, który również jest weryfikowany przez analityków.

Jest to tylko kilka sposobów na to, jak w skuteczny sposób budować zdolność kredytową swojej firmy. Mogą one przynieść oczekiwany skutek, dzięki czemu możliwe będzie zaciągnięcie pożyczki na konkretną kwotę na korzystnych warunkach.

Podobało się? Udostępnij artykuł:
Polecamy również:
Rodzinny kredyt mieszkaniowy
Mieszkanie bez wkładu własnego – czy Rodzinny kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie tylko dla rodzin?
Brak wkładu własnego uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kładąc kres marzeniom o czterech kątach. Rozwiązaniem tego problemu ...
Czytaj dalej »
Bezpieczny kredyt 2% - Program Pierwsze Mieszkanie
Bezpieczny Kredyt 2% – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!
W dniu 1 lipca 2023 roku zacznie obowiązywać program Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodzi Bezpieczny Kredyt 2% ...
Czytaj dalej »
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
Wraz ze wzrostem poziomu inflacji pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że za każde 100 zł jesteśmy w ...
Czytaj dalej »
Zadzwoń
+48 575 984 088
Zadzwoń