fbpx
Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego w pigułce

Chcesz kupić nieruchomość, ale nie masz wymaganego wkładu własnego? Jeśli do tej pory przed zakupem wymarzonego mieszkania blokował Cię brak oszczędności, to ten program jest właśnie dla Ciebie!

Pod koniec maja weszła w życie ustawa o Gwarantowanym Kredycie Mieszkaniowym. Coraz więcej banków umożliwia klientom skorzystanie z tego programu. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć Wam możliwości jakie daje powyższy projekt.

Na czym to polega?

Program Mieszkanie bez wkładu własnego zawiera dwa najważniejsze założenia.

Po pierwsze umożliwia zakup mieszkania bez wkładu własnego tj. bierzesz kredyt na 100% wartości inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela Ci gwarancji na 10 bądź 20% ceny zakupu. Poniżej prezentujemy przykład:

Kupujecie mieszkanie za 400 000 zł i nie macie żadnych środków na inwestycję. Chcecie otrzymać kredyt na warunkach jak przy 20% wkładzie własnym (czasem to 1% różnicy na marży banku!). Kredyt hipoteczny, który otrzymacie to 400 000 zł, gdzie 80 000 zł będzie stanowiło gwarancję BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). Ile to kosztuje? Przed podpisaniem umowy musimy zapłacić 1% od kwoty gwarancji do BGK czyli w opisanym przypadku 800 zł (kwota zawiera tylko opłatę za gwarancję, reszta kosztów zależy od oferty bankowej, którą wybierzecie).

Po drugie Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy umożliwia Ci nadpłatę kredytu, jeśli urodzi Ci się minimum drugie dziecko. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Z programu możecie skorzystać do 31.12.2030 roku!

Co możemy sfinansować w ramach Programu?

 • nabycie i wykończenie domu jednorodzinnego lub mieszkania
 • budowa i wykończenie domu
 • nabycie działki oraz budowa domu

Uwaga! W ramach tego projektu nie sfinansujemy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu! Nie ma ograniczeń związanych z metrażem nabywanej nieruchomości!

Kto może skorzystać z programu?

 • osoby, które ukończyły 18 lat, co ważne nie ma górnej granicy wieku (chyba że ograniczają nas parametry banku, do którego składacie wniosek)
 • single
 • małżonkowie
 • pary w nieformalnym związku, ale muszą wychowywać co najmniej 1 wspólne dziecko
 • osoby przystępujące do programu nie mogą posiadać prawa własności do nieruchomości w chwili złożenia wniosku. Wyjątkiem są osoby, które:
  a) są właścicielami działki
  b) posiadają jedno mieszkanie bądź dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza:

  • 50m2 i wychowują 2 dzieci
  • 75 m2 i wychowują 3 dzieci
  • 90 m2 i wychowują 4 dzieci
  • brak ograniczeń dla 5 i więcej dzieci

Limity i ograniczenia

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest udzielany na minimum 15 lat, a maksymalny okres kredytowania, na który możecie liczyć to 30 lat.

Maksymalna kwota gwarancji to 20% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 100 000 zł i nie mniej niż 10%. Co ważne limit ten dotyczy również posiadanego wkładu własnego. Co to oznacza?

Ponownie posłużymy się przykładem.

Kupujecie dom za 500 000 zł i chcecie kredyt z 20% wkładem własnym, bo jak zostało wcześniej wspomniane są one tańsze. Wkład własny wyniesie 100 000 zł.

 1. Brak środków własnych.
  Otrzymacie kredyt w wysokości 500 000 zł, w tym 100 000 zł będzie stanowiła gwarancja BGK. Parametry się zgadzają nie więcej niż 20% wartości transakcji i nie więcej niż 100 000 zł stanowi gwarancja.
 2. Macie odłożone 30 000 zł i chcecie przeznaczyć je na zakup domu.
  Gwarantowany kredyt mieszkaniowy wyniesie 470 000 zł (500 000 zł kwota zakupu – 30 000 zł Wasz wkład własny), z czego 70 000 zł będzie stanowiło gwarancję . Wasz wkład plus gwarancja nie jest wyższa niż 20% i gwarancja nie wyższa niż 100 000 zł – warunek mamy spełniony.
 3. Wasz wkład własny to 60 000 zł.
  60 000 zł stanowi 12% kwoty zakupu, czyli gwarancja miałaby być na 8%. Warunek niespełniony ponieważ minimalna kwota gwarancji to 10% wartości inwestycji. W związku z powyższym na zakup domu możecie przeznaczyć tylko 50 000 zł co będzie stanowiło 10% kwoty zakupu, pozostałe 50 000 zł zostanie objęte gwarancją.

Limity cen za 1 m2 dla województwa wielkopolskiego na III kwartał 2022 roku

Lokalizacja
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Poznań
8 230,80 zł
8 916,70 zł
Gminy sąsiadujące z Poznaniem
6 532,56 zł
7076,94 zł
Pozostałe
5 443,80 zł
5 897,45

Opracowane na podstawie: Tabela wartości średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązujących w III kwartale 2022 roku w programie „Mieszkanie na Start”; https://www.bgk.pl/bip/komunikat-z-dnia-1072022-r/

Dobra wiadomość – limity cen nie dotyczą zakupu bądź budowy domu ☺ Ponadto trwają prace nad zwiększeniem limitów ☺

Spłata rodzinna

Spłata rodzinna polega na spłacie części kapitałowej Waszego kredytu przez BGK, jeśli urodzi się Wam drugie lub kolejne dziecko. Warunki uzyskania:

 • 20 000 zł na drugie dziecko
 • 60 000 zł na trzecie i kolejne dziecko
 • dziecko musi się urodzić w okresie spłaty Gwarantowanego Kredytu Mieszkaniowego i musimy zgłosić ten fakt, nie później niż rok od dnia jego urodzenia
 • nie można posiadać innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli będziecie właścicielami mieszkania, bo z uwagi na posiadaną liczbę dzieci mogliście je mieć to spłata rodzinna możliwa jest dopiero po spłacie części kredytu objętego gwarancją

Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy jest idealny dla osób nieposiadających wkładu własnego i planujących powiększenie rodziny. Kolejną zaletą programu jest możliwość uzyskania finansowania na warunkach takich jak przy 20% wkładzie własnym co znacznie obniży koszty kredytu.

Your Choice Eksperci Kredytowi

Podobało się? Udostępnij artykuł:
Polecamy również:
Rodzinny kredyt mieszkaniowy
Mieszkanie bez wkładu własnego – czy Rodzinny kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie tylko dla rodzin?
Brak wkładu własnego uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kładąc kres marzeniom o czterech kątach. Rozwiązaniem tego problemu ...
Czytaj dalej »
Bezpieczny kredyt 2% - Program Pierwsze Mieszkanie
Bezpieczny Kredyt 2% – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!
W dniu 1 lipca 2023 roku zacznie obowiązywać program Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodzi Bezpieczny Kredyt 2% ...
Czytaj dalej »
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
Wraz ze wzrostem poziomu inflacji pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że za każde 100 zł jesteśmy w ...
Czytaj dalej »
Zadzwoń
+48 575 984 088
Zadzwoń