Wakacje kredytowe – kiedy warto z nich skorzystać?

Zobowiązania finansowe w formie kredytów i pożyczek pozwalają na realizację różnego rodzaju inwestycji, nie tylko mieszkaniowych, ale również biznesowych. Los bywa jednak przewrotny i niekiedy nie sposób przewidzieć, co przyniesie jutro. Niektóre sytuacje sprawiają, że poukładane dotąd życie zmienia się o 180°. Jest to szczególnie trudne, jeżeli brak płynności finansowej uniemożliwia spłatę rat kredytu. Rozwiązaniem mogą być wakacje kredytowe.

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe jest to narzędzie finansowe, które umożliwia zawieszenie płatności zobowiązania na określony czas. Banki udzielają możliwości zawieszenia rat klientom, którzy znajdą się w trudnej sytuacji materialnej i odpowiednią ją udokumentują. Przerwa w płatności rat może trwać od 1 do nawet 12 miesięcy i jest ustalana indywidualnie.

Jak działają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe nie sprawią, że zawieszonych rat nie trzeba będzie płacić wcale albo że bank spłaci je za kredytobiorcę. Cała odroczona kwota zostanie doliczona do okresu kredytowania, a co za tym będzie trzeba ją spłacić w późniejszym terminie. Ponadto nie każdy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania. Konieczne jest spełnienie szeregu warunków i złożenie do banku odpowiednio wypełnionego i umotywowanego wniosku o wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe dla kogo?

Kredytobiorca starający się o zawieszenie rat w ramach wakacji kredytowych musi spełnić następujące warunki:

  • terminowość w spłacie wcześniejszych rat
  • brak wcześniejszych wakacji kredytowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ramach jednego zobowiązania
  • brak działań i egzekucji komorniczych wobec kredytobiorcy
  • brak zadłużenia związanego z innymi zobowiązaniami
  • udokumentowanie trudnej sytuacji finansowej

Niezwykle ważne jest również udowodnienie, że czasowe zawieszenie kredytu pozwoli rozwiązać trudną sytuację finansową kredytobiorcy i po zakończeniu wakacji kredytowych, powróci on do terminowego regulowania rat.

Wakacje kredytowe: jak często można z nich skorzystać?

Warunki skorzystania z komercyjnych wakacji kredytowych ustalane są indywidualnie przez kredytodawcę. Większość banków umożliwia skorzystanie z takiej możliwości nie częściej niż raz w ciągu 12 miesięcy. Nieco inaczej sytuacja wygląda w ramach ustawowych wakacji kredytowych, wprowadzonych w 2020 r. na mocy tarczy antykryzysowej. Z rządowego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które utraciły zatrudnienie w związku z epidemią wirusa Covid-19. Z ustawowych wakacji kredytowych można skorzystać tylko raz.

Czy wakacje kredytowe się opłacają?

Wakacje kredytowe nie są korzystne ekonomicznie w perspektywie dłuższego czasu. Zastosowanie tego rozwiązania spowoduje, że wzrośnie całkowity koszt kredytu. Dzieje się tak, ponieważ kwota zawieszonych rat spłacana jest w późniejszym terminie, co jest powodem naliczenia odsetek. Za udzielenie wakacji kredytowych większość banków nie pobiera dodatkowych opłat.

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z zawieszenia rat w ramach wakacji kredytowych, nie jest jednoznaczna. Z jednej strony koszt kredytu wzrośnie. Jednak w nagłej sytuacji odroczenie spłaty może okazać się rozsądną metodą. Pozwoli zachować płynność finansową na czas rozwiązania przejściowych problemów ze spłatą rat. Kredytobiorca uniknie zadłużenia i nie obniży swojej wiarygodności kredytowej. Z pewnością zawieszenie kredytu będzie także kosztowało kredytobiorcę mniej niż konieczność zaciągnięcia kolejnych zobowiązań na pokrycie tego problematycznego.

Podobało się? Udostępnij artykuł:
Polecamy również:
Rodzinny kredyt mieszkaniowy
Mieszkanie bez wkładu własnego – czy Rodzinny kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie tylko dla rodzin?
Brak wkładu własnego uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kładąc kres marzeniom o czterech kątach. Rozwiązaniem tego problemu ...
Czytaj dalej »
Bezpieczny kredyt 2% - Program Pierwsze Mieszkanie
Bezpieczny Kredyt 2% – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!
W dniu 1 lipca 2023 roku zacznie obowiązywać program Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodzi Bezpieczny Kredyt 2% ...
Czytaj dalej »
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
Wraz ze wzrostem poziomu inflacji pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że za każde 100 zł jesteśmy w ...
Czytaj dalej »