fbpx
Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Mieszkanie bez wkładu własnego – czy Rodzinny kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie tylko dla rodzin?

Brak wkładu własnego uniemożliwia wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, kładąc kres marzeniom o czterech kątach. Rozwiązaniem tego problemu może być kredyt Mieszkanie bez wkładu własnego, znany również jako Rodzinny kredyt mieszkaniowy, który w przypadku braku oszczędności pozwala uzyskać środki o wartości 100% domu/mieszkania. Co warto o nim wiedzieć? Jakie warunki trzeba spełnić i czy program ten adresowany jest również dla singli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w treści artykułu.

Cel programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Zasadniczym celem programu Mieszkanie bez wkładu własnego jest likwidacja jednej z najczęściej spotykanych barier w pozyskaniu kredytu hipotecznego na własne M, czyli braku odpowiedniego wkładu własnego. Ubiegać się o ten kredyt mogą osoby, które nie mają wkładu własnego bądź jego wysokość nie przekracza 200 tys. zł (przy założeniu, że równocześnie nie przekracza 20% całkowitej kwoty kredytu w przypadku oprocentowania zmiennego lub 30% przy kredycie ze stałym oprocentowaniem). Kredytobiorcy muszą jednak mieć zdolność kredytową pozwalającą na spłacanie wyższych rat, co w pewien sposób wyklucza z programu gospodarstwa domowe o niskich dochodach.

Budowa domu czy zakup mieszkania – na jakie cele można przeznaczyć środki z programu?

Środki z kredytu można wykorzystać na zakup i wykończenie mieszkania/domu z rynku wtórnego. Można je przeznaczyć również na budowę i wykończenie domu jednorodzinnego (łącznie z zakupem działki gruntowej pod jego budowę).

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – również dla singli!

Z rodzinnego kredytu mieszkaniowego mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby pozostające w związku nieformalnym, które wychowują przynajmniej jedno wspólne dziecko. Jeśli osoby w związku nieformalnym nie wychowują wspólnego dziecka, mogą starać się o przyznanie kredytu jako jednoosobowe gospodarstwa domowe. Warto wiedzieć, że wbrew nazwie kredytobiorcami w ramach programu Rodzinny kredyt mieszkaniowy mogą zostać również single.

Spłata rodzinna w okresie kredytowania – czym jest i kto może ją uzyskać?

W przypadku, gdy w trakcie spłaty kredytu Mieszkanie bez wkładu własnego rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, przysługuje mu spłata rodzinna. To jednorazowa spłata (umorzenie) części kredytu, która w przypadku narodzin drugiego dziecka wynosi 20 tys. zł, a w sytuacji urodzenia trzeciego lub kolejnego – 60 tys. zł.

Jakie warunki należy spełnić, by ubiegać się o kredyt Mieszkanie bez wkładu własnego?

O udział w programie Mieszkanie bez wkładu własnego może ubiegać się:
  • osoba, która w chwili składania wniosku kredytowego nie ma prawa własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią tu rodziny z więcej niż dwojgiem dzieci. W chwili zaciągania kredytu rodziny z dwojgiem dzieci mogą mieć mieszkanie o powierzchni nieprzekraczającej 50 m2, zaś rodziny z trojgiem dzieci – mieszkanie o metrażu nieprzekraczającym 75 m2. U rodzin z czworgiem dzieci dopuszczalny metraż mieszkania to 90 m2. W przypadku rodzin posiadających pięcioro lub więcej potomstwa limity metrażowe nie obowiązują;
  • osoba, która w przeszłości była właścicielem domu lub mieszkania, chyba że zbycie tej nieruchomości nastąpiło przez akt darowizny na rzecz osoby z I lub II grupy podatkowej w okresie pięciu lat przed złożeniem wniosku o kredyt.
Warunkiem pozyskania środków finansowych z programu Mieszkanie bez wkładu własnego jest także nieprzekroczenie ustawowych limitów cen mieszkań obowiązujących na rynku pierwotnym lub wtórnym. Trzeba wiedzieć, że limit ten zasadniczo różni się w zależności od typu rynku (pierwotny, wtórny), z którego pochodzi nieruchomość, oraz od jej lokalizacji.

Podsumowanie

Program Mieszkanie bez wkładu własnego, zwany również Rodzinnym kredytem mieszkaniowym, to doskonała alternatywa dla wszystkich osób, które nie mają wystarczającego wkładu własnego, ale posiadają odpowiednią zdolność finansową do spłaty kredytu hipotecznego. Zaletą tego programu jest możliwość pozyskania finansowania do 100% wartości nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jeśli rozważasz skorzystanie z instrumentu Mieszkanie bez wkładu własnego, skonsultuj się ze specjalistą, który wnikliwie przeanalizuje Twoją sytuację finansową i zapewni profesjonalne wsparcie na każdym etapie procedury.

Nie odkładaj na później marzeń o własnym M!

Już teraz umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i sprawdź, czy możesz ubiegać się o kredyt MIESZKANIE BEZ WKŁADU WŁASNEGO! Zacznij działać i niebawem zamieszkaj na swoim!
Podobało się? Udostępnij artykuł:
Polecamy również:
Bezpieczny kredyt 2% - Program Pierwsze Mieszkanie
Bezpieczny Kredyt 2% – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!
W dniu 1 lipca 2023 roku zacznie obowiązywać program Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodzi Bezpieczny Kredyt 2% ...
Czytaj dalej »
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
W jaki sposób inflacja wpływa na nasze oszczędności?
Wraz ze wzrostem poziomu inflacji pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że za każde 100 zł jesteśmy w ...
Czytaj dalej »
Mieszkanie bez wkładu własnego
Mieszkanie bez wkładu własnego w pigułce
Chcesz kupić nieruchomość, ale nie masz wymaganego wkładu własnego? Jeśli do tej pory przed zakupem wymarzonego mieszkania blokował ...
Czytaj dalej »
Zadzwoń
+48 575 984 088
Zadzwoń